Szwecja

Szwecja, położona w Europie północnej, jest najbardziej zaludnionym krajem skandynawskim.

Zdjęcia

Miasto
Ratusz
Zamek
Zima
  1. Kiedy odwiedzić Szwecję
  2. Szwecja jest dla
  3. Co warto zobaczyć
  4. Jak dostać się do Szwecji
  5. Aktywna Szwecja

Kiedy odwiedzić Szwecję

Szwecję warto odwiedzić o każdej porze roku. Lato, wiosna oraz początek jesieni to idealny czas na wycieczki piesze oraz rowerowe. Bardzo dobrze rozwinięta sieć ścieżek rowerowych oraz niedalekie odległości sprawiają, że wycieczki rowerowe są bardzo popularne zarówno wśród mieszkańców jak również turystów.

Wiosna oraz jesień to najbardziej popularne miesiące dla osób wybierających się do Szwecji na ryby.

Zima to czas dla narciarzy. Znajdziemy tutaj trasy przystosowane do narciarstwa alpejskiego, biegowego, snowboardu, a także snowparki. Oprócz jazdy na nartach Szwedzi oferują również zimową rozrywkę w postaci safari na skuterach śnieżnych, psich zaprzęgów czy morsowania.

Stockholm

Szwecja jest dla

Szwecja jest miejscem każdego, niezależnie od wieku. Pasjonaci dzikiej natury i nieprzetartych szlaków znajdą tutaj wiele miejsc by spędzić urlop. Cała Szwecja jest mekką dla wędkarzy. Dzięki niezliczonej ilości jezior, rzek, potoków, zarówno wędkarze sportowi z profesjonalnym sprzętem jak i tradycyjni pasjonaci z klasyczną wędką odnajdą idealne dla siebie łowiska. Osoby chcące spędzić wakacje aktywnie na rowerze urlop w Szwecji zapamiętają na długo. Wszystko za sprawą niezliczonej ilości ścieżek rowerowych o różnych poziomach trudności. Turyści nastawieni na zwiedzanie zabytków również nie wrócą zawiedzeni. Sztokholm, Malmö, Göteborg to tylko niektóre z miast, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością.

Łodzie

Co warto zobaczyć

Ciekawe miejsce w Szwecji.

Sztokholm

Sztokholm, położona na czternastu wyspach stolica Szwecji, nazywana jest "Wenecją północy". Dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji można tutaj łatwo poruszać się środkami transportu publicznego oraz pieszo. Miejscem jakie trzeba zobaczyć będąc w Sztokholmie jest punkt widokowy Fjällgatan, gdzie podziwiać można wspaniałą panoramę miasta, m.in. Gamla Stan oraz wyspy Skeppsholmen i Djurgården. W morskim muzeum Vasa można zobaczyć najlepiej zachowany XVII-wieczny okręt Waza, który zatonął w 1628 roku. Najpopularniejszym miejscem turystycznym jest historyczna dzielnica Gamla Stan. Znajduje się tutaj Zamek Królewski, katedra - Storkyrka, najwęższa uliczka w Sztokholmie, Stortorget - rynek starego miasta. Zwiedzający mogą zaopatrzyć się w pamiątki w licznych sklepikach.

Ratusz miejski w Sztokholmie, będący symbolem miasta, to miejsce gdzie co roku odbywa się przyjęcie na cześć laureatów Nagrody Nobla.

Sztokholm

Ystad

Ystad, miasto portowe w południowej Szwecji charakteryzujące się niską, szachulcową zabudową. Zostało on rozsławione dzięki detektywistycznym powieściom Henninga Mankella. To tutaj główny bohater, komisarz Kurt Wallander mieszka oraz pracuje.

Największą atrakcją miasta jest klasztor Franciszkanów. Jego najlepiej zachowaną częścią jest kościół Sankt Petri, gdzie znajduje się muzeum. W obrębie zespołu klasztornego możemy podziwiać wspaniałe ogrody. Równie popularnym miejscem odwiedzin turystów jest kościół Santa Maria Kyrka. Na posadzce tej wybudowanej około 1200 roku świątyni znajduje się około 40 nagrobków z XVII i XVIII wieku. Zobaczyć tutaj można również ambonę, będącą jednym z najważniejszych dzieł Skanii.

Ystad

Göteborg

Göteborg, jest drugim największym szwedzkim miastem, łączącym nowoczesność z tradycją. Jako miasto portowe słynie z wysokiej jakości owoców morza serwowanych w licznych restauracjach. Jedną z najpopularniejszych dzielnic miasta jest Haga. Znajdziemy tutaj wiele sklepików i kawiarni, a także drewniane domy zbudowane w latach 1870-1940. Będąc w Göteborgu warto zobaczyć Kamienny Pomost Stenpiren, Ratusz, Plac Gustav Adolfs Torg. Wielkie wrażanie robi hotel Viking stworzony na odrestaurowanym statku z 1907 roku. Licznie odwiedzanym przez turystów miejscem jest Muzeum Volvo, szwedzkiego producenta samochodów.

Göteborg

Gotlandia

Gotlandia, szwedzka wyspa nazywana Wyspą Wikingów. Największą miejscowością i jednocześnie portem morskim do którego dopływają statki ze Szwecji jest Visby. To wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO średniowieczne miasto jest najlepiej zachowanym w Skandynawii. Zachowały się tutaj mury obronne z licznymi wieżami i bramami, a także ruiny licznych kamiennych kościołów oraz budynków. Na północ od Gotlandii znajduje się mała wyspa Faro o powierzchni 111 km2. To tutaj mieszkał i zmarł słynny szwedzki reżyser filmowy i teatralny, Ingmar Bergman. Na cmentarzu przy kościele w Faro znajduje się jego grób. Co roku na wyspie odbywa się poświęcony mu festiwal. Z Gotlandii wywodzi się postać Pippi Långstrump. Niedaleko Visby znajduje się Villa Villekulla, oryginalny dom z filmów o tej wyjątkowej bohaterce cyklu książek Astrid Lindgren.

Gotlandia

Sigtuna

Sigtuna, położona nad jeziorem Mälaren jest jednym z najstarszych szwedzkich miast. Ze względu na długą historię miasta znajdziemy tutaj wiele ruin kościołów. Najlepiej zachowanymi są ruiny kościoła św. Olafa. Ten usytuowany na cmentarzu kościół z przełomu XI/XII wieku spłonął podczas pożarów miasta 1648-1666. Pozostałe ruiny jakie możemy podziwiać, kościoła Sankt Pers oraz Sankt Lars nie zachowały się w tak dobrym stanie. W Sigtunie możemy zobaczyć najmniejszy w Szwecji ratusz będący obecnie muzeum. Najstarszym w mieście, będącym w użyciu budynkiem jest kościół Mariacki. Jego surowe wnętrze pozwala przenieść się w czasie.

Sigtuna

Uppsala

Uppsala, chociaż znana jest przede wszystkim jako miasto uniwersyteckie, znajdziemy tutaj wiele wartych zobaczenia miejsc. Uniwersytet na terenie miasta jest najstarszym w Skandynawii, a na jego terenie mieszczą się liczne muzea m.in. Gabinet Monet. XVI wieczny zamek w Uppsali, odrestaurowany po pożarze obecnie jest siedzibą Muzeum Sztuki. W Uppsali znajduje się katedra będąca największą budowlą sakralną Skandynawii. Zobaczymy tutaj nagrobki wielu ważnych osób, m.in Katarzyny Jagiellonki, królowej Szwecji, pierwszej żony Jana II Wazy, a także relikwie św. Eryka i św. Brygidy. Miejscem wartym odwiedzenia jest także ogród botaniczny oraz liczne muzea.

Uppsala

Malmö

Malmö, położone w południowej Szwecji znane jest ze swojego połączenia z duńską Kopenhagą poprzez 16-kilometrowy most Öresund, biegnący nad cieśniną Öresund. Można go podziwiać spacerując nadmorskim deptakiem. W centrum miasta znajduje się kościół św. Piotra (Sankt Petri kyrka), wzniesiony ok. 1300 roku. Na placu Stortorget można zobaczyć majestatyczny ratusz z XVI wieku. W piwnicy budynku mieści się restauracja, natomiast wewnątrz budynku znajdują się okazałe sale, w których organizowane są uroczystości oraz bale. Symbolem nowoczesności miasta jest Turning Torso, 190 metrowy budynek mieszkalny, będący najwyższym w Szwecji oraz jednym z najwyższych w Europie. Jego budowę ukończono w 2005 roku. Budynek nie jest udostępniony dla zwiedzających, istnieje możliwość rezerwacji sali konferencyjnej znajdującej się na najwyższych piętrach.

Malmö

Jak dostać się do Szwecji

Do Szwecji pływają promy z trzech polskich miast. Z portu w Świnoujściu kursuje trzech armatorów. Statki pasażerskie Polferries oraz Unity Line wypływają dwa razy dziennie do portu w Ystad. Do portu w Trelleborgu można dostać się statkami TT Line, które pływają ze Świnoujścia przynajmniej raz dziennie. Trasa z Gdyni do Karlskrony obsługiwana jest przez przewoźnika Stena Line. Promy kursują trzy razy w ciągu dnia, siedem dni w tygodniu. Dla osób planujących wybrać się do Sztokholmu i jego okolic idealną trasą będzie Gdańsk - Nynashamn. Promy zabierają pasażerów na swój pokład codziennie oprócz niedzieli.

Do Szwecji można również przeprawić się z niemieckich portów w Sassnitz oraz Rostocku do Trelleborga.

Wszystkie statki pływające do Szwecji zabierają na swoje pokłady osoby piesze, motocykle, samochody osobowe, busy oraz samochody ciężarowe.

Prom Szwecja

Aktywna Szwecja

Szwecja to wymarzone miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku.

W ciepłe miesiące mieszkańcy oraz turyści spędzają wolny czas podczas wycieczek rowerowych, dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze rowerowej. Wiele ścieżek jest asfaltowych, są one dobrze oświetlone, często oddalone od tras samochodowych. Jeśli jakiś odcinek łączy się z drogą przeznaczoną dla samochodów, rowerzysta ma pierwszeństwo przed innymi pojazdami, dlatego śmiało można wybrać się na wycieczkę całą rodziną.

Miłośnicy sportów zimowych mogą spędzić urlop praktycznie w każdym miejscu Szwecji. Ośrodki narciarskie dzielą się na takie gdzie wypoczywać mogą całe rodziny oraz takie dla miłośników przygód. Bardzo popularną zimową rozrywką ostatnimi czasy stało się safari na skuterach śnieżnych. Wycieczki o różnym poziomie trudności organizowane są dla osób początkujących, zaawansowanych a nawet dla całych rodzin.

Dużą popularnością w Szwecji cieszy się golf. Znajdziemy tutaj ponad 480 pól golfowych rozsianych po całym kraju. Na wielu z nich organizowane są mniej lub bardziej znane turnieje golfowe, które przyciągają graczy z całego świata.

Narty Szwecja